BASUSAD – İş Bankası işbirliğiyle çiftçilere sulama desteği

BASUSAD – İş Bankası işbirliğiyle çiftçilere sulama desteği

BASUSAD, Türkiye İş Bankası ile gerçekleştirdiği işbirliği ile basınçlı sulama sistemleri konusunda çiftçilere destek sunuyor. Banka, basınçlı sulama sistemlerinin kurulması ve yenilenmesinin finansmanı amacıyla 60 aya kadar vade, yılda 1 defa ödemeli olarak proje bedelinin %100’üne kadar kredi imkânı sunuyor. Kredi başvuruları, BASUSAD üyesi üretici/satıcı firmaların yanı sıra isbank.com.tr’den veya İş Bankası Şubelerinden alınabiliyor. 

“Hem uygun çözümler sunuyor hem de tarımın geleceğine yatırım yapıyoruz”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, sürdürülebilir, güvenli ve katma değerli bir tarımsal üretimin finansal, dijital, zirai ve ekolojik yönlerden desteklenmesinin önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Biz bu bilinçle bir yandan üreticilerin ve üreticileri çevreleyen ekosistemin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunuyoruz. Diğer yandan da tarımın sürekli gelişmesi için dijital tarım uygulamaları başta olmak üzere, tarımın geleceğine yönelik yatırımlar yapıyoruz. BASUSAD ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle, doğru ve yerinde kaynak kullanımıyla üretimdeki verimlilik ve kaliteyi arttırmak,  enerji maliyetlerini düşürmek isteyenlere hitap ediyoruz.”   

“Tüm paydaşlarımızla el ele vererek sürdürülebilir tarımı mümkün kılabiliriz”

BASUSAD Genel Sekreteri Nuri Göktepe de küresel ısınmaya bağlı olarak iklim değişikliğinin sonuçlarından birinin tarımsal kuraklık tehlikesi olduğunun altını çizdi. Tüketilen suyun yaklaşık dörtte üçünün tarımsal sulamada kullanıldığını ve tarımsal sulamanın yaklaşık dörtte üçünün yüzde 50 su israfına yol açan “vahşi sulama” ile yapıldığını söyleyen Göktepe, “Suyun verimli kullanımı, Türk tarımı ve ekonomisinin gelişmesi, sağlıklı ve ulaşılabilir gıda temini konularında artan sorumluluğumuzun farkındayız. Tüm paydaşlarımızla el ele vererek, başta su ve toprak olmak üzere kaynaklarımızın planlı, bilinçli ve verimli kullanımını sağlayarak sürdürülebilir bir tarımı mümkün kılabileceğimize inanıyoruz” dedi. 

Scroll to Top